Proč MITHRA?

24.03.2013 08:23

Význam slova Mithra:  

vševědoucí, vševidící, provázející duše na jejich životní pouti na zemi i na onom světě. Sluneční Bůh pocházející z Persie. Bůh přátelství, smluv, zdraví a hojnosti ...

Vznik světa točící se okolo boha Mithry: 

Údajně Bůh (akt stvoření) vyslal svého posla Havrana (symbol Vzduchu), aby Mithrovi vyvstanuvšímu ze skály sdělil poselství, že musi  na obětní oltář přinést býka a zabit ho. Mithrovi to nebylo po chuti, přesto "božský"  rozkaz  poslechl; takže na mnohých reliéfech ho vidíme, jak tento úkol vykonává nechtíc a s odporem. V momentě, kdy býka zabije, se rozehrává řetězec podivných událostí. Bílý býk (bůh Suma) se mění v Měsíc. Plášť boha Mithry se proměňuje v nebeskou oblohu a vzniká Sedm planet.

Pro zajímavost v Mithraismu (1500 př.nl - 67 př.nl) postupem doby vznikl odvozením od Sedmi planetárních bohů systém Sedmi stupňů zasvěcení, z nichž každý je pod ochranou jednoho planetárního boha, zároveň ztělesňoval božstva jednotlivých dnů v týdnu:

  • Corax (Havran) Merkur
  • Nymphus (Ženich) Venuše
  • Miles (Voják) Mars
  • Leo (Lev) Jupiter
  • Perses (Persan) Měsíc
  • Heliodromus (Sluneční běžec) Slunce
  • Pater (Otec) Saturn

Z ocasu býka a jeho krve vznikají zrna a hrozny. Z jeho pohlavního údu stříkají semena, která se zachycují v nádobě, kde jsou promíchána a propojena. Následně vzniká hmota, ze které vyrůstá každý tvor na tomto světě. Život vzniká nejenom v říši zvířat, ale i v říši rostlinné, hlavně zrna. Odděluje se den od noci, Měsíc začíná svůj cyklus, začínají roční období, vzniká "čas", časomíra. Začíná se koloběh života. Denni Světlo však probouzí i "Temné" bytosti", ty vylézají na povrch Zemský: Had (symbol Země) olizává krev obětního býka. Škorpion se pokouší sníst semena genitálií (symbol Vody) ... Jak vidíme na zachovaných reliéfech Mithry. Nachází se tu i Lev (symbol Ohně).

 

 

 

 

Cesta duší, tělem a myslí...

Nabízím též Kranio sakrální terapii, pro bližší info klikněte  ZDE