Astronomické Slunce

05.02.2013 10:54

Slunce
které se nachází ve vzdálenosti přibližně 150 miliónů kilometrů od naší planety, se nám jeví na obloze jako oslepující disk. Jeho světlo k nám doletí za osm minut. Zcela nám překrývá svit ostatních nebeských těles. Průchodem jeho paprsků získává zemská atmosféra krásně modrou barvu.

Ve srovnání se Zemí je obrovské. Jeho objem by vyplnilo 1 300 000 takových planet, jako je ta naše a na délku jeho průměru by se jich vešlo vedle sebe 109. Je to ohromná koule velmi žhavých plynů, jejíž hmotnost je 300 000x větší, než jakou má Země. Přitažlivá síla na jeho povrchu je ve srovnání se Zemí přibližně 28x silnější.
Slunce je hvězda, která je Zemi nejblíže. Proto ji astronomové mohou pozorovat lépe, než kteroukoli jinou hvězdu. Mohou tak poznat jeho složení a porozumět, jak působí na naši planetu.

Fotosféra:
Oslepující světlo Slunce pochází z vrstvy o tloušťce menší než 300 km, z fotosréry. Je to ona, která vyvolává dojem, že je Slunce na krajích ostře ohraničené. Její teplota je asi 6000°C. V dalekohledu se jeví jako síť jasných malých buněk, granulí, v neustálém vření. Každá s granulí je bublinou plynu o velikosti rozlohy Francie. Vynoří se, promění a zmizí během deseti minut. tu a tam jsou na povrchu Slunce vidět tmavá místa nazývaná sluneční skvrny, které jsou pozorně zkoumány již od vynalezení čočkového dalekohledu a teleskopu. Při jejich každodenním pozorování lze zjistit, že nesetrvávají na jednom stejném místě. Jejich pohyb dokazuje, že se Slunce otáčí kolem své osy.

Nabízím též Kranio sakrální terapii, pro bližší info klikněte  ZDE